跳到內容

Dear Students and Colleagues,

The memorial service for Mr. Jiang Zemin, the late President of the People's Republic of China, will be held in the Great Hall of the People in Beijing at 10am on Tuesday, 6 December 2022.

Across the country from 10:00 to 10:03am people will observe a three-minute silence as a respectful tribute to President Jiang.

The University will live broadcast the memorial service at Kin Sun Square (Skylight). Students and staff of Lingnan University are requested to observe these three minutes of silence and, in line with Chinese customs, are strongly encouraged to refrain from wearing colourful clothes and holding entertainment activities on that same day. Thank you.

For relevant arrangement by HKSAR Government, please refers to:
https://www.info.gov.hk/gia/general/202212/02/P2022120200665.htm


Best Regards,
Office of Institutional Advancement and Public Affairs

博雅教育成就一生 Emerald Publishing
開始內容

Teaching and Learning Centre

Teaching Excellence Awards Scheme (TEAS)

The Teaching Excellence Awards Scheme (TEAS)

The Teaching Excellence Awards Scheme (TEAS) was introduced to Lingnan University in 1996. The scheme is to recognize and reward distinguished teachers who have demonstrated outstanding performance in teaching. 

We are pleased to announce the winners of the 2021 Awards HERE

Teaching Excellence Awards Scheme (TEAS), 2021/22

Recipients of Teaching Excellence Awards Scheme:

 

Year 2021 / 2022 - 14th Round

  • Prof. Gregory WHITTEN (Department of Economics)

Postgraduate Category

  • Prof. CUI Geng (Department of Marketing and International Business)

Year 2019 / 2020 - 13th Round

  • Prof. CHOU Ai-ling Grace (History)
  • Prof. LEE Lap Fai Alan (Applied Psychology)
     

Year 2017 / 2018 - 12th Round 

  • Prof. HIRADHAR Preet (English)
  • Mr. LEBANE Marc (Centre for English and Additional Languages)
  • Prof. WHITLA Paul (Marketing and International Business)

Distinguished Teacher Award

  • Prof. WHITLA Paul (Marketing and International Business)
     

Year 2015 / 2016 - 11th Round 

  • Prof. CHEN Hon Fai (Sociology and Social Policy)
  • Prof. HO Hung Lam, Elizabeth (English)
  • Prof. WONG Hiu Kan, Ada (Marketing and International Business)
     

Year 2013 / 2014 - 10th Round 

  • Prof. KWONG Yim-tze Charles (Chinese/Translation/Philosophy)

He is also the recipient of UGC Teaching Award 2014

  • Prof. HAMPTON Mark (History)
  • Mr. LEBANE Marc (Centre for English and Additional Languages)
  • Prof. WHITLA Paul (Marketing and International Business) 

Master Teacher Award

  • Prof. LAU Yin-ping Grace (Chinese)
     

Year 2011 / 2012 - 9th Round 

  • Dr. FICHTER James Robert (History)
  • Dr. LAU Yin-ping Grace (Chinese)
  • Dr. WONG Shuk-han Mary (Chinese) 
     

Year 2009 / 2010 - 8th Round 

  • Dr. CHAN Hau-nung Annie (Sociology and Social Policy)
  • Dr. WHITLA Paul (Marketing and International Business)
  • Prof. XU Zi-dong (Chinese)
     

Year 2007 / 2008 - 7th Round 

  • Dr. LAU Yin-ping Grace (Chinese) [Special Award]
  • Dr. HSU Tzu-pin (Chinese)
  • Dr. KWONG Yim-tze Charles (Chinese/Translation)
  • Dr. WONG Yeuk-ha Brossa (Accountancy)
     

Year 2005 / 2006 - 6th Round 

  • Dr. CHAN Hau-nung Annie (Politics and Sociology)
  • Ms. CHANG Ching-mei Irene (Chinese Language Education and Assessment Centre)
  • Ms. PANG Lai-king Rebecca (English Language Education and Assessment Centre)
  • Dr. SI TOU Sau-ieng (Chinese)
     

Year 2003 / 2004 - 5th Round 

  • Prof. EOYANG Eugene Chen (English)
  • Dr. LAU Yin-ping Grace (Chinese)
  • Ms. WU Wai-yiu (Chinese Language Education and Assessment Centre)

Year 2001 / 2002 - 4th Round 

  • Dr. LI Dong-hui (Translation)
  • Dr. RAN Jimmy (Economics)
     

Year 1999 / 2000 - 3th Round 

  • Prof. LEUNG Ping-kwan (Chinese)
  • Dr. CHONG Yau-yuk (Translation)
  • Dr. CHAN Shun-hing (Cultural Studies)
     

Year 1997 / 1998 - 2th Round 

  • Ms. CHEN Hua-ling (Language Centre)
  • Mr. LAU Kwok-fai (Marketing)
  • Prof. XU Zi-dong (Chinese)
     

Year 1996 / 1997 - 1th Round 

  • Ms. LAU Kin-chi (Translation)
  • Ms. TANG Mo-lin Moureen (Management)
     

Year 2021 / 2022 - 14th Round

Office of Service-Learning Team:

  • Prof. Albert KO - Team Leader (Office of Service-Learning) 
  • Prof. WONG Pui Yun Paulina (Science Unit)
  • Dr. Aloysius Wilfred Raj AROKIARAJ (Office of Service-Learning)
  • Dr. Jasper VAN HOLSTEIJN (Office of Service-Learning )
  • Ms. NG Aik Min (Office of Service-Learning)
     

Year 2019 / 2020 - 13th Round

The Cultural Studies Team: (Cultural Studies)

  • Prof. LAU Kin Chi (Team Leader)
  • Ms. AU YEUNG Lai Seung
  • Ms. JIN Peiyun
  • Mr. LEE Kiu Chi
  • Dr. YAN Xiaohui 
     

Year 2017 / 2018 - 12th Round 

The Finance Team: (Finance and Insurance)

  • Prof. WONG Man Lai Sonia (Team Leader)
  • Prof. CHENG Joseph
  • Prof. POON Pui Han Winnie
  • Prof. WEI Lai
  • Prof. ZHAO Xiaofeng

Year 2021 / 2022 - 14th Round

  • Prof. WONG Pui Yun Paulina (Science Unit)
  • Dr. GENG Hongyan Helen (Science Unit)
     

Year 2019 / 2020 - 13th Round

  • Dr. HAN Peng (Accountancy)
     

Year 2017 / 2018 - 12th Round 

  • Prof. BURAK HO Esra (Sociology and Social Policy)
     

Year 2015 / 2016 - 11th Round 

  • Prof. CHIU Wai Wai (Philosopy)
     

Year 2011 / 2012 - 9th Round 

  • Dr. HO Ka-ki, Lawrence (Political Science)
     

Year 2009 / 2010 - 8th Round 

  • Dr. CHOU Ai-ling Grace (History)

Year 2021 / 2022 - 14th Round 

  • Dr. LI Fei (Chinese Language Education and Assessment Centre) 
  • Prof. LAM King Sun Frankie (School of Graduate Studies)

Department of Economics Team:

  • Prof. WONG Wai Chung Gary (Team Leader),
  • Prof. WONG Pui Yun Paulina (Science Unit)
  • Prof. XIE Haoran (Department of Computing and Decision Sciences)
  • Mr. CHONG Chit Ming James (Teaching and Learning Centre)

Chinese Language Education and Assessment Centre Team:

  • Dr. ZHOU Bo (Team Leader)
  • Dr. TANG Lili
  • Dr. ZHANG Paiyu
  • Ms. WEI Sijing
  • Ms. YEUNG Fan

Year 2019 / 2020 - 13th Round 

  • Dr. CHEUNG Yu Kit (Translation)
  • Prof. LUN Miu Chi Vivian (Applied Psychology)
  • Prof. WHITTEN Gregory (Economics)


The Office of Service-Learning Team:

  • Prof. KO Wing Yin Albert (Team Leader)
  • Dr. AROKIARAJ Aloysius Wilfred Raj
  • Prof. FONG Jonathan 
  • Dr. VAN HOLSTEIJN Jasper 
  • Dr. XIAO Chong Zoe
     

Year 2017 / 2018 - 12th Round 

  • Prof. CHEN Yu Jen (Marketing and International Business)
  • Dr. TANG Lili (Chinese Language Education and Assessment Centre)
  • Prof. WONG Vincent (Marketing and International Business)
     

Year 2015/ 2016 - 11th Round 

  • Prof. CHANG Nam Fung (Translation)
  • Dr. SIU Yau Ho (Chinese)

Year 2013/ 2014 - 10th Round 

  • Prof. ARCHER Carol (Visual Studies)
  • Prof. LIANG Liping (Computing and Decision Sciences)
  • Dr.MA Maopeng (Chinese Language Education and Assessment Centre)
  • Prof. PENG Ling (Marketing and International Business)
     

Year 2011/ 2012 - 9th Round 

  • Prof. KWONG Yim-tze Charles (Translation/Chinese)
  • Dr. LI Fei (Chinese Language Education and Assessment Centre)
  • Dr. WAN Chun-ying Lisa (Marketing and International Business)

 

Year 2009/ 2010 - 8th Round 

  • Mr. HAN De-zhi (Chinese Language Education and Assessment Centre)
  • Ms. LUO Kim-wan Rebecca (Accountancy)
  • Ms. PANG Lai-king Rebecca (Centre for English and Additional Languages)
     

Year 2007/ 2008 - 7th Round

  • Dr. CHAN Wai-ying (Chinese)
  • Dr. LAW Suk-mun Sophia (Philosophy)
  • Dr. LENG Ming-ming (Computing & Decision Sciences)
  • Dr. SIMMONS Richard (Accountancy)
  • Prof. ZHOU Lianxi (Marketing and International Business)
     

Year 2005/ 2006 - 6th Round

  • Dr. SIMMONS Richard Stanley (Accountancy)
  • Prof. SESARDIC Neven (Philosophy)
  • Ms. LAW Lai-yi Lilian (English Language Education and Assessment Centre)
  • Dr. CHOU Ai-ling Grace (History)
     

Year 2003/ 2004 - 5th Round

  • Dr. CHAN Hau-nung Annie (Politics and Sociology)
  • Prof. CHAN Cheung-ming Alfred (Politics and Sociology)
  • Dr. LO Kit-hung (Philosophy)
     

Year 2001/ 2002 - 4th Round

  • Dr. CHEN Shimin (Accounting and Finance)
  • Prof. GOATLY Andrew Peter (English)
  • Dr. KWONG Yim-tze Charles (Translation)
  • Ms. LAI Sui-yee Rachel (English Language Education and Assessment Centre)
     

Year 1999/ 2000 - 3th Round

  • Dr. LAU Yin-pang Grace (Chinese)
  • Ms. PANG Lai-king Rebecca (English Language Education and Assessment Centre)
  • Dr. WONG Mei-ling May (Management)