Skip to Main Content
Liberal Arts Education Transformation For Life Emerald Publishing
Start main Content

OCCBGA

Biographies of Council Members and Membership on the Council and Council Committees

(1 July 2022 - 30 June 2023)

 

 

Biography Membership
on the
Council and
Council Committees
Chairman:    
Mr YAO Cho Fai Andrew   pdf pdf
Deputy Chairman:    
Mr WONG Ho Ming Augustine  pdf pdf
Treasurer:    
Ms CHEUNG Marn Kay Katherine  pdf pdf
Members:    
Ms CHAN Ka Chai Clara  pdf pdf
Ms CHAN Ka Po  pdf pdf
Ms CHAO Sih Ming Sabrina pdf pdf
Prof. CHENG Leonard K. cc pdf
Mr CHUNG Kwok Keung Simon pdf pdf
Mrs DALEY MAK Hing Fun Angel  pdf pdf
Prof. DUFFY Peter  pdf pdf
Dr FOK Wing Huen (until 21 October 2022) pdf pdf
Ms GAW Christina pdf pdf
Mr HO Lik Chi Nicholas (until 21 October 2022) pdf pdf
Ir Dr HO Wing Rosiah pdf pdf
Mrs Emily LAM HO (until 21 October 2022) pdf pdf
Mr HUI Wah Kit Michael  pdf pdf
The Most Revd Dr KWONG Paul pdf pdf
Dr LAI Chi Ming Jimmy (from 22 October 2022) pdf pdf
Dr LAI Wan Lung Kent  pdf pdf
Prof. the Hon LAU Chi Pang cc pdf
Mr LAW Lam Wai Barry pdf pdf
Ms LEUNG Jacqueline Alee pdf pdf
Ms LEUNG Ka Lai Carrie pdf pdf
Prof. LI Donghui cc pdf
Mr LING Clarence Chun Kit (from 22 October 2022) pdf pdf
Mr LU Hing Yiu Bryant (from 22 October 2022) pdf pdf
Mr LUI Kwan Yiu Quincy pdf pdf
Mr LUI Ngok Che Augustine pdf pdf
Mr LUNG Ka Lun Alan  pdf pdf
Dr MA Yiu Tim Jimmy pdf pdf
Prof. MOK Ka Ho Joshua cc pdf
Mr MOK Man Too Michael  pdf pdf
Mr NG Kwai Hang Allister pdf pdf
Dr TAM Kwok Wai Ronald pdf pdf
Ms WAI Sik Yin Felicia (until 31 July 2022) pdf pdf
Mr WONG Chi Kwong Patrick (until 31 July 2022) pdf pdf
Ms WONG Yeung Fong Fonia pdf pdf
Mr WU Shang Tun Mason pdf pdf